Na dzielni w New Jersey

Pewnego razu przeglądając Instagram, przekopując się przez zalew dennych selfies, cycków&tyłków, zdjęć jadła i masy widzianych już wcześniej zdjęć polskich czy europejskich aut natknąłem się na auto, które w tym roku obok czarnego Datsuna 240 Fairlady z wide body wywarło na mnie największe wrażenie. Z miejsca olajkowałem chyba wszystkie możliwe zdjęcia a gdy zagłębiłem się w instagramowym profilu właściciela oczom ukazał się mały, aczkolwiek bardzo ważny element dekoracyjny opisywanego poniżej BMW e24. Był to mianowicie Polski Orzeł umiejscowiony na grillu, który obudził we mnie coś na kształt dumy i połechtał ego zakompleksionego polskiego tunera ;) Złapaliśmy kontakt z właścicielem i po kilku mailach postanowiliśmy bardziej oficjalnie pogadać o jego projekcie włączając to w cykl „Na dzielni u…” która to z polskich podwórek wywędrowała aż pod Ńju Jork.

4

10

Cegieł: – Na sam początek opowiedz nam coś o sobie.
Kim jesteś?
Gdzie mieszkasz?
Czym się zajmujesz na co dzień i rzecz jasna co wywiało Cię za Ocean?

Peter: – Nazywam się Peter (Piotrek) Kaczynski, mam 23 lata. Urodziłem się w Stanach, w polskiej rodzinie, która nie pozwala zapomnieć „o korzeniach”. Na co dzień mieszkam w New Jersey ale dość często latam do Polski by odwiedzić rodzinę, która mieszka na Podlasiu.

Jestem po studiach. Ukończyłem Fairleigh Dickinson. Studiowałem grafikę komputerową i kryminologię u mnie w mieście tj. New Jersey. Obecnie z całych sił próbuję dostać się do akademii policyjnej czemu poświęcam ostatnio sporo czasu.

2

1

C: – Twoje motoryzacyjne początki? Co sprawiło, że poświęciłeś się takiemu hobby jak motoryzacja/tuning? Jakie były Twoje poprzednie auta? Czy oprócz BMW, którego dotyczy ten wywiad posiadasz jeszcze jakieś inne auta?

P: – Jestem fanem marki BMW od dziecka. Jak miałem 15 lat mój tato kupił e30 w cabrio i już wtedy pomagałem mu odbudowywać ten wóz i chyba właśnie wtedy „coś się narodziło”. Oprócz mojej e24 mam także inne BMW – 325i cabrio z 1987 roku, 365csi z ’85 oraz dla rozrywki Jeep’a Wrangler’a, rocznik 2006 na offroad.

12

6

7

21

C:- Wiele osób tutaj w Polsce zafascynowanych jest projektami ze Stanów jak i trendami motoryzacyjnymi jakie tam panują. Opowiedz jak to wygląda z perspektywy osoby, która siedzi w tym na co dzień tam na miejscu? Jak wygląda tak naprawdę amerykańska scena tuningu oczami naszego rodaka? Należysz do jakiegoś motoryzacyjnego crew czy forum?

P: – Szczerze mówiąc nie zagłębiam się zbytnio w jakieś „ekipy”, nie należę do żadnego stowarzyszenia ani do crew, ale udzielam się na forum R3vlimited i StanceWorks. Mimo panujących trendów staram się trzymać bardziej klasycznych rozwiązań jeśli chodzi o moje auto i nie podążać za modą.

C: – Zdradź coś na temat swojego obecnego auta czyli BMW e24. Na sam początek specyfikacja wozu:

MARKA/MODEL: BMW 635CSI L6 1987
ZAWIESZENIE: Custom Broadway Static
SILNIK: M30B34
MOC: 215hp
UKŁAD HAMULCOWY: Orginal
UKŁAD WYDECHOWY: Orginal
NADWOZIE: Luxury L6 model OEM
WNĘTRZE: Lotus white orginal (pełne)
KOŁA: Custom BBS RS 17″ face Slant step stepped to 18″ 18×9.5 18×10.5
AUDIO: :) orginal

9

5

8

Oraz kilka standardowych pytań:

C: – Od kiedy trwa przygoda z prezentowanym przez nas autem?
P: – Kupiłem je prawie 2 lata temu i była to jedna z lepszych inwestycji.
C: – Jakaś ciekawa przygoda/historia związana z nim?
P:- Tą BeeMkę kupiłem dla żartu, znalazłem wyglądające całkiem niepozornie ogłoszenie na craigslist o 1:30 rano, szybko napisałem maila i zaraz z rana pojechałem zobaczyć co to jest. Z żartu urodziło się coś poważnego.
C: – Największe rarytasy/części jakie masz w aucie, z których posiadania jesteś naprawdę dumny?
P: – Powiem, że mój Polski Orzeł :) Może tak dobrze po polsku nie pisze i bardzo szybko nie czytam ale zajebiście rozmawiam nawet bez akcentu, wiec jestem dumny z mojego godła tak samo jak z tego jaka krew we mnie płynie. Ale BBSy też są OK :P
C: – Zmiany przeprowadzone od momentu zakupu?
P: – Oprócz doprowadzenia do obecnego wyglądu musiałem sporo popracować nad silnikiem by działał jak należy. Nie obeszło się bez pomocy mojego taty.
C: – Z jakim stylem tuningu się najbardziej identyfikujesz i czy odzwierciedla to obecny projekt?
P: – Lubię czyste, oryginalne, oemowe klimaty z +
C: – Niecodzienne pytanie – W aucie pojawiają się patriotyczne motywy. Jest szansa, że zobaczymy je kiedyś w Polsce na żywo? :)
P: – Aaahhh niestety raczej nie… Do Polski latam tylko na wakacje do babci więc BMW do obejrzenia tylko w New Jersey.
C: – Plany, pomysły, marzenia związane z autem na najbliższą przyszłość?
P: – Nie mam teraz jakichś sprecyzowanych planów odnośnie e24 ale może nowe felgi?
C: – Gdybyś dostał 1mln$ i miał do wyboru pomóc głodującym dzieciom w Afryce albo przeznaczyć je na auto – to co byś w tym aucie zmienił? ;)
P: – Hahaha – dopracowałbym do czystej perfekcji.
C: – Komu chciałbyś podziękować za pracę przy BMW?
P: – Bez chwili zwątpienia – tacie. Mój tato to naprawdę mój najbliższy kolega, bez niego i wsparcia mojej mamy byłbym niczym.
C: – Chciałbyś kogoś pozdrowić?
P: – Oczywiście! Przede wszystkim kochanych rodziców oraz rodzinę i braci w Polsce!

PS – Sorry Cegieł, że tak długo zajęło ale staram się dostać na akademię policyjną, wybacz za chujowe polskie pismo :D
Pozdro – Peter

13

Podsumowując tą krótką rozmowę z Piotrkiem nasuwa się jedno – Polak to specyficzna bestia. Sąsiadowi zazdrości i życzy jak najgorzej ale cieszy się jak rodak na obczyźnie osiągnie coś co sprawi, ze on tutaj w Cebulogrodzie poczuje prawdziwą dumę zwłaszcza gdy rodak nie wstydzi się swojego pochodzenia i otwarcie manifestuje swoje przywiązanie do Ojczyzny. Cieszymy się więc, że i w świecie tuningu mamy sporo do powiedzenia za oceanem, i że kojarzą nas tam nie tylko ze stereotypem „Polaczka w stanach” ale i z tuningiem na bardzo wysokim poziomie. Kto by pomyślał, że przypadkowe spotkanie na Instagramie pozwoli choć troszkę przybliżyć naprawdę ligowy egzemplarz e24! Dzięki Piotrek za poświęcony czas! Aby być na bieżąco z tym co Peter wyprawia przy swoim wozie zapraszamy do „śledzenia” go na instagramie: @peterkaczynski

19

11

14

15

16

17

18

Cegieł & Ekipa wL
GET LOW BRO!

20