Rekuperacja – czym jest i dlaczego warto zainwestować w ten system wentylacji?

Dziś już w większości domów montowana jest klimatyzacja bądź wentylacja. Nie może to dziwić. W końcu oba systemy znacząco podnoszą komfort mieszkania. Jak można się domyślić, dziś producenci oferują różne rozwiązania w zakresie klimatyzacji i wentylacji.

Trzeba jednak przyznać, że od dłuższego już czasu coraz większym zainteresowaniem cieszy się system wentylacji oparty na rekuperacji. Wynika to z kilku powodów. Rekuperacja jest nie tylko oszczędna i wydajna, ale również ma pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Tym bardziej warto wiedzieć, czym dokładnie jest system rekuperacji i dlaczego warto postawić na to rozwiązanie.

Czym jest rekuperacja?

Ogólnie rzecz ujmując, system rekuperacji jest systemem wentylacji mechanicznej, który charakteryzuje się tym, że odzyskuje ciepło. Jeszcze nie tak dawno w wielu domach montowany był przede wszystkim system wentylacji grawitacyjnej. Jego działanie polegało na zasysaniu powietrza wytwarzanego przez kominy. Takie rozwiązanie wiązało się z konkretnymi niedogodnościami. Wspomnieć można tu choćby o tym, że wentylacja grawitacyjna znacząco ochładzała pomieszczenia i nie miała możliwości usuwania wilgoci. Rozwiązanie dużo skuteczniejszym i wydajniejszym stała się właśnie rekuperacja. Działanie tego systemu jest zupełnie inne i opiera się na ruchu powietrza nawiewowego, które czerpane jest z pomieszczeń. Dzięki temu możliwe jest odzyskiwanie ciepła. Innymi słowy, działanie rekuperacji polega na wymianie zużytego i zanieczyszczonego powietrza, na powietrze świeże i czyste przy jednoczesnym zatrzymywaniu ciepła.

Jak działa system rekuperacji?

Najważniejszym elementem całego systemu jest rekuperator. Jego zadaniem jest wciąganie powietrza w dwóch strumieniach. W pierwszym wciągane jest powietrze świeże i czyste z zewnątrz. W drugim strumieniu pobierane jest powietrze zanieczyszczone i zużyte z pomieszczeń w budynku. Jeden i drugi rodzaj powietrza zasysany jest właśnie do rekuperatora. Co ważne, oba strumienie powietrza nie mają oczywiście ze sobą styczności. Poza rekuperatorem, kluczowym elementem w systemie jest wymiennik. Urządzenie to odpowiedzialne jest na wydalanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Istotny jest tu fakt, że wymiennik wydalając zużyte powietrze, zatrzymuje jego ciepło, które przejmowane jest przez czyste i świeże powietrze. Oznacza to, że do pomieszczeń w budynku wpuszczane jest zarówno powietrze czyste, jak i ciepłe. Dzięki temu rekuperacja nie wychładza tak bardzo pomieszczeń. Dodać tu trzeba, że ogromną zaletą rekuperacji jest fakt, że system ten znakomicie oczyszcza powietrze, nie tylko z zanieczyszczeń, ale również i ze wszelkich alergenów. Dlatego jest to idealne rozwiązanie choćby dla alergików.

Jak rekuperacja wpływa na zdrowie?

Wspomniano już, że system rekuperacji bardzo pozytywnie wpływa na stan zdrowia domowników. Z czego to wynika? Przede wszystkim system ten znakomicie filtruje powietrze. Oczyszcza je z wszelkich zanieczyszczeń i alergenów. Dlatego nie bez przesady powiedzieć można, że dzięki rekuperacji w domu można cieszyć się czystszym powietrzem niż na zewnątrz. Rekuperację polecić można zatem nie tylko alergikom, ale i wszystkim osobom borykającym się z problemami układu oddechowego. Ważne jest jednak, aby system montowany był przez firmę posiadającą duże doświadczenie w tym zakresie. Dobrym przykładem może być tu firma Elektro Sanit z siedzibą w Olsztynie.